26 Nisan 2009 Pazar

(Bu) Pazar'ların Bir Anlamı Olmalı...Mı?

Bir adam bu sabaha uyandığında, düş'e düş(en) aklına çarptı...Akıl defterinden şunu çıkardı:

''O soğuk ve bembeyaz bulutların arasından kendini ve sıcağını göstermeye çalışan yaramaz bir güneş ışını olup direk gözlerine vurmak istedim bu sabah. Ve içine dolan sıcaklığın bir tebessüm gibi yüzüne yayıldığı bu günde gözlerini kırpıştırarak sadece bana, en çok bana uyanmanı...Uyandın mı :-)''

Sonra ağrılı bir gecenin notunu çıkardı aklının defterinden:

''Suçu ihmallerime yüklüyor; iki doz ağrı kesicinin kucağına bırakıyorum kendimi.O usul usul dindirirken ağrımı; düş usulca sokuluyor yanıma. Uyandırmamaya gayret ederek sarılıyor sırtımdan; başını gömüp iki omuzumun arasına,kokumu çekerek içine davetsiz ve sevgili; sıcağına ekliyor beni.
''
Sonra daha farklı bir sabahın notunu çıkardı:

''Uyandırmak istemedim,usulca sokulup yanına uzanıverdim.Biraz uyudum biraz seni seyrettim, ve sonra sen uyanmadan dudağının kenarındaki o tebessüme bir öpücük kondurup geldiğim gibi usulca gidiverdim. İyi bir gün geçirmen dileğiyle kocaman bir günaydın sana,
''notunu bırakıp gittiğini sansa da(düş), kocaman kollarımla onu sarmalıyıp yol yorgunu saçlarının kokusuna masallar anlatıp, uyuttuğumu fark edemedi...
Sonra bir başka pazar akşamüstünün şu notunu:

''Elimde kahve kokusu, oralarda bir yerde bir kafede oturmuş seyrediyorum;soyut resimlere bakanın somut halini...Hatta; bir şeyler atıştırılan bir masada, gözlerim onun gözlerinden görüyor; kulaklarından duyuyorum belki her şeyi,ellerim ellerinde ısınmış, kalbi bende atıyor:))
''
Yine başka bir pazar sabahının şu notunu çıkardı akıl defterinden:

''Bugün gecenin güne kavuşma vaktine uyandığımda, çarşaf denizin üzerine doğmaya başlayan güneşin denize vuran renklerine baktım.Henüz saklıda duran güneş, denizin üzerine ''geliyorum'' diyen ipuçlarını atıyordu.

Bu anlara hiç tanıklık etmemiş biri için sadece denizin üzerinde yakamozların oynaştığı bu an, birileri için güneşin varlığını farketmek(mi)dir? O birileri, o anın güzelliğine bakarken ve bunun tadını hissederken daha büyük, daha sıcak, daha dokunan anın arkada olduğunu bilirler(mi)?''

ve düş(en)mesajın şu cümlesine tebessüm etti:
''...onca şey varken misal aşkla falan çarp değil mi?''
aklı, adamın içine ne düşündüğünü sordu...Adam, gönül defterinden gülümsedi;şefkatli ve kendi olan gülümsemesiyle...

fotoğraflar home made...

8 yorum:

 1. Sessizlikten doğduğum ilk gün kendimi sevdiklerimin yazdıklarında kaybetmeye karar verdim... Bir yazı doğdu parmaklarımın uçlarından, arkasından senin yazdıkların geldi. Ne mutlu böyle güzel yüreklere... elimde kahve değil ama beyaz şarap bu derya yüreklere kaldırıyorum kadehimi:)) Harika bir pazar yazısı... Yüreğinden dökülen her bir kelimeye sağlık:)
  İmza:Sessiz Yazar

  YanıtlaSil
 2. ben bu fotoğrafların anını bilmesem de zamanını biliyorum... mu?

  ve nasıl bir pazar günüdür ki bu insanı alıp götüren...

  söylemeden geçemeyeceğim, adamın kendine biraz çocuksu, biraz muzip kızma hali bitirdi beni...

  hem belli mi olur belki köşededir aşk çarpmanı bekliyordur... olamaz mı yani... bir tek filmlerde mi olur... belli mi olur :)))

  YanıtlaSil
 3. fırında makarna unutuldu sanılmasın, hasretle bekleniyor tarifi :)

  YanıtlaSil
 4. Bu yazıyı pazartesi yakaladım ..Yine geç kalmışım(mı)..Pazartesime iyi geldi bu aydınlık Pazar yazısı..

  YanıtlaSil
 5. sessiz yazar;dün kadehine çın yapamadım,mesai saatinde de Amerikan polisi gibiyim:))Senin de sesine sağlık; ki, sessizken bile çok gür duyuluyor:))İnanmıyorsan dostlara sor:))

  valla biliyormusun (muymuş)Evren...ben söylim sen test et yine de...Dün çekildi fotoğraflar...Pazar günü şöyledir:Sabah kalkılır yatağa yaslanıp uzağa bakılır:))Öğleden sonra mangal yakılır(mangalı yakan ve pişiren ben değilim:) aile buradadır.Bir tek rakı içilir ama unutulmuştur ki bir de kas gevşetici alınmıştır,ki araba kullanılması bile yasak olduğundan akşam içilmesi tavsiye edilmiştir aslında:))E artık farklı bir pazar olması kaçınılmazdır:))Unutmadım makarnayı bilginize:))

  teşekkür ederim münzevi;geç kaldın sayılmaz akşam yazıldı çünkü:))

  YanıtlaSil
 6. ben de sandım ki geçen haftaki fotoğraflar...hani bana takılmıştın ya geçen hafta nasıl bir burçdaşlık ki bu benzer şeyler yazacakmışız elimde kaldı bahçe fotoğrafları diye, sandım ki o fotoğraflar bu fotoğraflar :))) ama bahçe aynı bahçe dimi ?

  YanıtlaSil
 7. geçen haftaki fotoğraflar yazısını bekliyor:)))Evet bahçe aynı:)

  YanıtlaSil
 8. Okurken, içimi ısıttı..kelimeler.

  YanıtlaSil

İLETİŞİM İÇİN

laparagas@gmail.com

KATKIDA BULUNANLAR

E-POSTANIZA GELSİN İSTİYORSANIZ

Lütfen e-posta adresinizi girin:

Delivered by FeedBurner

Blogdaki yazıların tüm hakları La Paragas yazarlarına aittir.
Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP