1 Aralık 2011 Perşembe

Samsun Balıkçısı

 *Bu mekan artık yok.

Şehrin pek çok mekanında yemek yediğimiz gibi sıklıkla balıkçılarına da gideriz. Bir çoğu tanıdığımız insanlara ait olan bu mekanların kimi emek verilmiş dekoru, mezelerinin çeşitliliği, bulunduğu konum, denize yakınlığı ile göz alırken; bunların içinden bazılarını da sundukları lezzet açısından öne çıkarırız. Damak tadı yerinde ve mutfağı lezzetli bir aile olduğumuzun altını çizerken, bunun büyüklerimizden gelen bir özellik olduğunu da vurgulamak isterim. Gittiğimiz her balık lokantasında çeşit çeşit ürünün  tadına bakarken, kimini beğenir, kiminde kendimizce eksiklikler buluruz. Konunun buralara geldiği her gecede de şehrin balık lokantası özelliğine en haiz mekanının "Samsun Balık Restoran" olduğunda karar kılarız.
 Balıkla yapılmış içli köfteden, pastırmasına... börülcesinden ahtapot salatasına kadar oldukça geniş bir yelpazede mezeler sunan pek çok mekan vardır şehirde. Ama ana yemek balık olduğundan ve bir balık gecesinde her şey ona odaklanmışken, tam o noktada hayal kırıklığına uğramak  hiç hoş olmaz. Çoğu yerde yemeğin ardından likörlerimizi içerken, en küçüğümüzden en büyüğümüze her birimiz birer Vedat Milor olur ve başlarız esprilerle süslenmiş eleştirilere.
Çok paralar harcanarak yapılmış, hem konumları hem de dekorları ile parmak ısırtan, meze listeleri ile göz dolduran  mekanlarda bile finaldeki sözümüz: en iyinin bu mekan olduğudur. Bir de adını balık lokantası koyup da bir katını ete, bir katını pideye, bir katını da deniz ürünlerine ayırmış yerlerden pek haz etmeyiz. Bizim için en önemli şey gittiğimiz mekandan aldığımız sıcaklık, lezzet ve mekanın işine duyduğu aşktır.
Bu mekanın kendini kasmayan dekorlarını, meyhane tadındaki havasını, bembeyaz tabaklarını, beyaz örtülerini, çalan müziğini ve tam da bir balık lokantasında olması gerektiği gibi balığı öne çıkarışını severiz. Mezeleri, salataları asla sizi yormayacak, kafanızı ve midenizi karıştırmayacak ve bir balık akşamına  yakışacak türden sade bir çeşitliliğe sahiptir.
Lokantaya balık tezgahlarının yanından geçip merdivenlerden çıkarak ulaşırsınız, hatta önce durup tezgahtan balıklarınızı seçebilirsiniz. Farklı renklerle döşenmiş üç bölümlü mekanın leylak renkli bölümünün cam önündeki masasıdır bizim yerimiz. Mekanın özel  tavrı olmamasına rağmen  -özellikle maç yayını olan akşamlarda- leylak renkli  bölümü ailelerin, yalnız kadınların, kadınlı erkekli grupların kullanması gibi bir teamül oluşmuştur.
Her türden balığın mevsiminde ve taze olarak bulunabildiği bu mekanda geçen akşam hamside karar kılmıştık. Havaların  kış tadında soğuması hamsinin erkenden yağlanmasına olanak sağladığından an itibariyle lezzeti de dorukta. Izgaraya şöyle bir değdirilip de gelen hamsiler hepimizden tam not alırken, tavaları da tam olması gerektiği gibiydi.
Beyaz peynir, salata, kalamar, turşu kavurması ve mısır ekmeği ile donattığımız, karides güveçte kararsız kaldığımız akşamı meyve, kabak tatlısı, kahve ve likör ile sonlandırırken, lezzetli balıklarının yanı sıra en iyi likör kadehine sahip balıkçı ilan ettik burayı.
Temiz masaları, beyaz peçeteleri, pırıl pırıl tabak ve bardaklarıyla eski zamanların lokantalarını anımsatan, meyhane tadındaki Samsun Balık Restoran;  eksiksiz bir samimiyetle hizmet veren garsonları, sohbete olanak yaratan sakin ortamı, rakıya pek de yakışan müziği ile göz dolduruyor. Zaman zaman evdeki yemek akşamlarımız için, -pişirmek dışında elimizi vurmadığımız-  son derece lezzetli somon tepsileri hazırlattığımız, iyi bir ıstakoz ya da yengeç ele geçirdiğimizde yanımızda götürüp pişirttiğimiz bu mekanı;  oy birliği ile en sevdiğimiz balık lokantası seçtik. Olur da yolunuz Samsun'a düşerse, ya da buralarda bir yerde yaşıyorsanız, oradaydım demek gibi bir  takıntınız yok da lezzetin peşinden koşan biriyseniz; Cumhuriyet Meydanından Saathane Meydanına giderken, Bankalar Caddesi üzerindeki Finansbank'la komşu olan bu şirin mekanı es geçmeyin. Günün her saatinde bulabileceğiniz balık çorbası da şiddetle tavsiye edilir.

6 yorum:

 1. ayy ayy dibim düştü desem az gelecek :)

  YanıtlaSil
 2. yorumum kaybolmuş uzayda... kısaca demiştim ki; kötüsün ;)

  YanıtlaSil
 3. Vallaa ayıp yeminlee çok ayıppp ..Offf :( mutsuzum ki ben balıkları severim oysa acaba b mutsuzluğum burnuma miss gibi hamsi kokusu geldiğinden mi ..Ağlamak istiyorum .Evet bence de kötüsünüz..

  YanıtlaSil
 4. Sanırım daha da kötü olacağım arkadaşlar:)

  YanıtlaSil
 5. nerdedir kaçadır adresi krokisi var mıdır?

  merak etmez mi insan? falandifakozmik...

  YanıtlaSil

İLETİŞİM İÇİN

laparagas@gmail.com

KATKIDA BULUNANLAR

E-POSTANIZA GELSİN İSTİYORSANIZ

Lütfen e-posta adresinizi girin:

Delivered by FeedBurner

Blogdaki yazıların tüm hakları La Paragas yazarlarına aittir.
Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP