3 Ekim 2009 Cumartesi

Yürümek Hiç Durmadan...


Yürümek yatıştırır. Yürümede sağaltıcı bir güç vardır. Düzenli biçimde hep ayağı öbürünün ilerisine basma, aynı zamanda kolları ritmik bir biçimde kürek çeker gibi sallayıp soluma sıklığının yükselmesi, nabzın hafifçe uyarılması, gözün ve kulağın yönün saptanmasına ve dengenin korunmasına yönelik etkinlikleri, akıp giden havanın deri yüzeyinde duyumlanışı -

bütün bunlar bedenle zihni hiç karşı durulmaz biçimde birbirine yaklaştıran ve ruhu, ne kadar dumura uğramış, zedelenmiş de olsa, büyüten, genişleten olaylardır.

Patrick Süskind - Güvercin sayfa 63

5 yorum:

 1. demek içimin en sıkıldığı zamanlarda kendimi sokağa atışımın ve saatlerce yüryüşümün bir açıklaması varmış aslında... istanbul'da yaşadığım dönemdi, sevgili homeless gece yarısı çığlığımı duyar, saatlerce yürürdü yanımda, sessizce ve sonra ben şımarınca, benden çok şımarırdı, az önceki anlayan adam halinin yerini çocukça bir şenliğe bırakırdı... bir sonraki yürüyüşe bir daha çağırın derdi her seferinde, özledim mi ne yürümeyi gecenin bir vakti ve oturmayı ıssız bir bankta ya da kaldırım taşında, onca yürüdükten sonra...

  PS: kendi bloguma kısa bir yazı girdim ya hazır dökülecek kelimelere yürüyüş parkuru tadında bir yer buldum ya, gelmişken bir kaç tur atayım dedim, tansiyonuma iyi gelir.. (mi?)

  YanıtlaSil
 2. "yürümek; yürümeyenleri arkanda boş sokaklar gibi bırakarak, yürümek..."
  demiş nazım hikmet.
  yürümek; bir yere yetişme çabası olmadan, amaçsızca, delicesine uzun uzun, kafa dinletir insana. başkalarında kurtulmayı sağlayan sayılı zamanlardan biridir. tek bir kişi vardır o da iç sestir.

  YanıtlaSil
 3. ruh halimiz de yürüyüşümüze yansıyor. sinirliysek, üzülmüşsek koşar adım uzaklaşıyoruz onu da arkamızda bırakmak ister gibi. dalgınsak yavaşlıyoruz. yürümek..tuhaf bir eylemmiş düşününce.

  YanıtlaSil
 4. Eski bir Çin deyişine göre, “bin millik bir yolculuk, tek bir adımla başlar.”
  Tesadüfen int.ulaştım sayfanıza..tebessümlerimi bırakıyorum size..

  http://my.opera.com/onlytime/blog/

  YanıtlaSil
 5. Yazıya katkılar süper, herkese teşekkürler...

  Ps: Tansiyona iyi gelir. Ve tebesümler iyi geldi adsız...

  YanıtlaSil

İLETİŞİM İÇİN

laparagas@gmail.com

KATKIDA BULUNANLAR

E-POSTANIZA GELSİN İSTİYORSANIZ

Lütfen e-posta adresinizi girin:

Delivered by FeedBurner

Blogdaki yazıların tüm hakları La Paragas yazarlarına aittir.
Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP